
Bali történet
Bali, Indonézia, Történet
Bali története
Bali, az Istenek szigete, ahol pálmafás, fehér homokkal borított strandok, korallzátonyokkal teli kristálytiszta tenger, zöldellő és teraszos rizsföldek és hatalmas vulkáni területek várják a látogatót.
Bali a világ legnagyobb iszlám lakosságú országának, Indonéziának utolsó hindu többségű területe, és a szigetcsoport azon szigete, amely a leginkább nyitott a világra. Az itt élő 3,3 millió balinéz lakos 80%-a a turizmusból él, ezért szinte mindenki beszél angolul és a legtöbb szertartáson is szívesen látják az érdeklődőket. A táncok, zene és a képzőművészeti tárgyak nem csupán vallásos célt szolgálnak, hanem egyben pénzbevételi források is.
Az első idegenek, akik 1596-ban a szigetre érkeztek a hollandok voltak. Akkoriban még nem érdekelte őket különösebben a nyersanyagokban szegény sziget. A hódítások aztán a XIX. század elején folytatódtak, a helyiek pedig elkeseredett védekezésre kényszerültek. Az egyenlőtlen harcok sokszor egész királyi udvartartások rituális öngyilkosságával értek véget.
A holland gyarmatosítókat a második világháborúban a japánok űzték el. 1949-ben pedig Bali az újonnan megalapított Indonéz Köztársasághoz csatlakozott.
Az első szabadon választott elnök, Sukarno feladata, hogy a több mint 17000 eltérő nyelvű, vallású és kultúrájú szigetből álló indonéz szigetcsoportot demokratikus állammá formálja megoldhatatlannak bizonyult.1965-ben Suharto tábornok vezette állítólagos puccskisérlet vetett véget a próbálkozásoknak, és a tábornok átvette a hatalmat. Ez az egész országban megtorlásokhoz vezetett, kb. egymillió embert öltek meg és százezer ember tünt el a börtönökben.
Az 1998-as gazdasági válság nyomán elindult zavargások hatására Suharto tábornok lemondott és 2004 óta Susilo Bambang Yudhoyono, az első szabadon választott elnök áll az ország élén.
Bali szigete csodálatosan szép természeti adottságokkal, a hagyományok szerint ápolt szokásokkal, rítusokkal és érdekességeivel elvarázsolja a szigetre érkező turistákat.
Forrás: Marco Polo: Bali